O projekte
Projekt APVV Súčasné obrazy socializmu je riešený na pôde Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV od septembra 2017. Okrem pracovníkov a pracovníčok tohto pracoviska tvoria výskumný tím aj odborníčky z Univerzity Komenského v Bratislave, Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Projekt predstavuje systematický základný výskum metódou oral history. Formou hĺbkových, opakovaných rozhovorov sa bádatelia a bádateľky sústreďujú na získanie biografických naratívov (životopisných rozprávaní) o živote pamätníkov v období vlády Komunistickej strany na Slovensku. Toto obdobie pracovne označujeme ako obdobie socializmu.
Dôležitosť metódy oral history pre vedecký výskum nie je vo faktografickej vierohodnosti získaných informácií, ale v spôsoboch, ako je v nich minulosť zobrazovaná. Náš projekt je zameraný na zber dát, ktoré ukážu, aké obrazy/reprezentácie každodenného života v období socializmu sú komunikované dnes v spomienkach pamätníkov a ako fakt, že žili v socializme ovplyvňuje ich súčasné postoje a hodnoty.
Projekt predstavuje základný a do veľkej miery aj záchranný (vzhľadom na vek respondentov) kvalitatívny výskum zameraný na súčasnú spoločnosť Slovenska.
Aktuálne nálady v spoločnosti, to ako rôzne skupiny obyvateľov reagujú na súčasné dianie, rôzne sociálne, politické a ekonomické situácie, aké sú ich súčasné hodnotové orientácie a postoje, to všetko súvisí aj so spôsobom, ako si obyvatelia spomínajú na minulosť, resp. aké obrazy minulosti si pamätajú a šíria prostredníctvom medzigeneračnej komunikácie.
Poznatky o každodennom živote v druhej polovici 20. storočia na Slovensku ostávajú stále útržkovité . Systematický výskum „dedičstva socializmu“, teda aktuálnych spomienok na toto obdobie v pamäti jeho účastníkov, absentuje úplne.
Rozhovory metódou oral history, ktoré sú našim hlavným pracovným nástrojom, sú prameňom zachytávajúcim subjektívne skúsenosti jednotlivcov s totalitným režimom. Analýza rozhovorov prináša poznatky o tom, ako si dnes spomínajú na svoje životné stratégie a spôsob života v určitom historickom období, pracovne vymedzenom rokmi 1960-1989. Toto obdobie na Slovensku, resp. v Československu charakterizoval nedemokratický (totalitný) politický systém reprezentovaný vládou jednej – komunistickej – strany.
Hlavným cieľom nášho výskumného tímu je metódou oral history zachytiť aktuálne spomienky pamätníkov na ich každodenný život v období socializmu na Slovensku (pracovne vymedzený rokmi 1960 – 1989). Našu výskumnú vzorku tvoria ľudia, ktorí toto obdobie prežili ako dospelí. Zaujímajú nás ich spomienky na život v rodine, na prácu, aj trávenie voľného času v tomto historickom období.
Pracovné vymedzenie rokmi 1960 – 1989 kopíruje dva medzníky tzv. veľkej histórie: 11. júla 1960 bola prijatá nová Ústava Československej socialistickej republiky (ústavný zákon č. 100/1960 Zb.), ktorá v prehlásení konštatuje, že v Československu bolo dobudované socialistické zriadenie.
Druhú časovú hranicu predstavuje koniec vlády Komunistickej strany Československa ako vedúcej a jedinej politickej strany v spoločnosti. Toto vyjadruje ústavný zákon č. 135/1989 Zb. o zrušení vedúcej úlohy Komunistickej strany Česko – Slovenska, zakotvenej v čl. 4 Ústavy ČSSR z roku 1960.
V priebehu výskumu nás bude zaujímať, nakoľko sú medzníky „veľkej histórie“ relevantné pri konštruovaní mikro-histórie, životných príbehov našich respondentov, ako ich budú reflektovať vo svojich spomienkach. Zároveň nás bude zaujímať aj to, ako hodnotia vo svojich spomienkach svoje vlastné „dedičstvo socializmu“ – či a ako ich skúsenosť zo života v socializme ovplyvňuje v súčasnosti.
a metodických materiálov pre školy.
Pokračovanie projektu aj po jeho skončení spočíva v sprístupnení digitálneho archívu na Ústave etnológie a sociálnej antropológie SAV širokej verejnosti a v komunikovaní výsledkov výskumov na web-stránke projektu. V tejto súvislosti pripravujeme spoluprácu s pedagógmi a stredoškolskými študentami.
Konkrétne ciele projektu zahŕňajú:
Realizáciu rozhovorov
s minimálne 100 respondentmi, pričom budeme mať na zreteli geografickú vyváženosť (zastúpenie regiónov západného, stredného a východného Slovenska), pomerné zastúpenie respondentov z vidieckych a mestských sídiel, rodovo vyvážené zastúpenie partnerov a partneriek pri rozhovoroch, aj profesijné a vzdelanostné kritérium ich výberu. (Najskôr sa realizujú rozhovory nahrávané na audiozáznam, vybraté rozhovory budú nakrúcané aj na profesionálny videozáznam.)
Vytvorenie prvého digitálneho oral history archívu
nahrávok rozhovorov o živote v socializme na Slovensku, ich prepisov a sprievodných materiálov na Ústave etnológie a sociálnej antropológie SAV). Pri tejto práci budeme využívať skúsenosti a expertízu kolegov z Českej republiky a Rakúska.
Sledovanie podôb a obsahov
medzigeneračnej komunikácie skúseností zo života v období socializmu v súčasných rodinách.
Popis, analýzu a interpretáciu
spomienok na každodenný život v období socializmu na Slovensku, ako aj analýzu a interpretácia reflexie vplyvu skúsenosti zo života v socializme pre súčasný život respondentov.
Prípravu a sprístupnenie web stránky
s výsledkami výskumu – pre odborníkov, aj verejnosť.
Príprava vzdelávacieho DVD
zostrih kriticky vybratých častí rozhovorov a metodických materiálov pre školy.